"چه خبرا؟" تلاش می‌کند تا اخبار و مطالبی ارائه کند که خوانندگان با خواندن آنها اطلاعاتی هر چند اندک کسب کنند

جمعه ۲۱ مرداد ۱۳۹۰ ه‍.ش.

اپل، ثروتمندتر از دولت آمریکا

خبر اینکه، شرکت اپل به عنوان ثروتمندترین شرکت جهان انتخاب شد و گفته می‌شود که این شرکت حتی از دولت آمریکا نیز ثروتمندتر است.
کمپانی اپل به عنوان تولیدکننده بزرگ محصولات انقلابی کامپیوتری، در سی‌وپنجمین سال عمر خود با به حاشیه راندن همه کمپانی‌های غول دنیا در همه حوزه‌های بزرگ پول‌ساز، ثروتمندترین و ارزشمندترین کمپانی موجود در جهان شد.
اپل که در سال 1976 توسط استیو جابز پایه‌گذاری شد، حالا در سال 2011 با کنار زدن اگزون موبیل، غول نفتی آمریکا، عنوانی را از آن خود کرده که پیش از این کمپانی‌های دیگری نظیر مایکروسافت و جنرال‌الکتریک در اختیارش داشتند.
در گزارش دویچه وله در این خصوص آمده است که از سال 2005 تا کنون، این عنوان در اختیار اگزون موبیل بوده. پترو چاینا، بزرگ‌ترین کمپانی چینی در حوزه انرژی و پترو براس، کمپانی نفتی برزیلی، از دیگر رقبای جدی اپل برای کسب عنوان «ثروتمندترین کمپانی جهان» بوده‌اند. به همین خاطر می‌توان این رکورد اپل را سبقت تاریخی نوآوری‌های تکنولوژیک از کمپانی‌های نفتی و غول‌های‌ حوزه انرژی در جهان دانست.
این ارزش سهام کمپانی اپل است که امروز نشان می‌دهد از همه رقبای جهانی خود پیشی گرفته است. به‌رغم سقوط ارزش سهام در هفته‌های اخیر در بازارهای بورس جهان، هر سهم این کمپانی نزدیک به 364 دلار ارزش دارد و سرمایه تجاری آن چیزی در حدود 337 میلیارد دلار برآورد شده است.
اپل سال گذشته، با سبقت گرفتن از مایکروسافت، تبدیل به بزرگ‌ترین، قدرتمندترین و موثرترین بازیگر حوزه فن‌آوری در آمریکا شد و حالا کمپانی استیو جابز که 15 سال پیش برای بقا می‌جنگید و با شرایطی دشوار روبرو شده بود، در صدر جایگاه کمپانی‌های متمول دنیا قرار گرفته است.
اپل در دهه 1990 رو به افول بود، تا این‌که در سال 1997 با بازگشت دوباره استیو جابز به این کمپانی‌که با ارائه محصولاتی بی‌نظیر همراه بود، دوباره احیا شد و با شتابی فزاینده تا امروز، چنان پیش رفته که هیچ کمپانی تکنولوژیک دیگری توان رقابت با آن را ندارد.
در شرایطی که دولت آمریکا با بحران افزایش سقف بدهی‌ها روبرو است، خبری درباره کمپانی اپل چشم اقتصاد جهان را خیره کرد: اپل حتی از دولت آمریکا هم نقدینگی بیشتری در اختیار دارد. بر اساس گزارش وزارت خزانه‌داری آمریکا، ذخایر نقدی دولت این کشور که متمول‌ترین دولت جهان است، 73.8 میلیارد دلار است، در حالی که این رقم در پایان ماه ژوئن برای کمپانی اپل، بزرگ‌ترین کمپانی تکنولوژیک موجود در جهان 76.2 میلیارد بوده است.
تنها در سه ماه گذشته، اپل بیش از 30 میلیارد دلار درآمد داشته و 9.3 میلیون دستگاه آی‌پد و 20.3 میلیون دستگاه آی‌فون فروخته است. به این ترتیب در سه ماه گذشته سود اپل نسبت به مدت مشابه سال قبل 125 درصد افزایش یافته است. در سال‌های 2008 و 2009 در حالی که جهان با بحران شدید اقتصادی دست به گریبان بود، درآمد اپل 52 درصد افزایش یافت و به 65 میلیارد دلار رسید.‏هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر